Dela nyhet
Hur är temperaturen i TT Dam?
7 mar, 17:26

Som tränare är det aldrig tråkigt att gå ner på en träning. Tvärt om. Energirikt. Som att snabbladda en elbil.
TT Dam är ett superhärligt lag med schyssta spelare som alltid gör sitt jobb, oavsett hur tabellen ser ut. Vi är rätt nöjda med att leda serien, även om vi slarvat bort några poäng längs vägen. Med 14 segrar, 4 oavgjorda och bara 1 förlust har vi visat stabilitet. Att vi dessutom bara släppt in 41 mål på 19 matcher och har en målskillnad på +52 visar vilken arbetsinsats tjejerna gör varje match.
Extra roligt är att målskyttet lossnat på sistone. Det har varit ett fokusområde efter jul, och vi har börjat få bättre utdelning. Om vi kan fortsätta vara lika solida defensivt och samtidigt ta vara på alla våra målchanser blir vi ännu svårare att möta.
Att vi redan är klara för kval till Allsvenskan med tre omgångar kvar känns riktigt bra. Vi slipper spela med kniven mot strupen varje match, vilket ger oss möjlighet att fokusera på rätt saker – finslipa detaljer, jobba med det mentala spelet och ge fler spelare speltid. Att kunna kliva in i kvalet med en pigg och mentalt förberedd trupp, både spelare och ledare, känns oerhört skönt.
Just nu är vi inne i en period med mycket träning samtidigt som vi fortsätter jaga seriesegern. Tre matcher kvar – sen väntar kvalet. Nu kör vi!